“Токио-2020” Зуны XXXII олимпын наадамд Монголын тамирчид

2021-07-21, 10:09 Cпорт 320 0
“Токио-2020” Зуны XXXII олимпын наадамд Монголын тамирчид

Улаанбаатар /МОНЦАМЭ/.  “Токио-2020” Зуны XXXII олимпын тоглолт 2021 оны 7 дугаар сарын 23-наас эхэлж, 8 дугаар сарын 8-нд зохион байгуулах бөгөөд энэ удаа дэлхийн 206 улс орноос, спортын 33 төрлөөр, 339 медалийн төлөө хүч, хурд, ур чадвараа сорин өрсөлдөнө.

Монгол Улсын Үндэсний шигшээ багаас 43 тамирчин “Токио-2020” олимпын наадамд спортын 10 төрөлд оролцох юм.

 

“Токио-2020” олимпын Буудлага спортын төрөлд:

О.Гүндэгмаа, Э.Даваахүү, О.Есүгэн, Ц.Анударь,

 

Байт харвааны төрөлд:

Б.Отгонболд, Б.Урантунгалаг,

 

3х3 сагсан бөмбөгийн төрөлд:

О.Хулан, М.Цэрэнлхам, Э.Чимэддолгор, Б.Солонго, Б.Болор-Эрдэнэ, Д.Ганзул,

 

Бокс:

Э.Цэндбаатар, Б.Чинзориг, М.Мягмаржаргал,

 

Жүдо:

Д.Амартүвшин, Ё.Басхүү, Ц.Цогтбаатар, Саид Моллаи, Г.Алтанбагана, Л.Отгонбаатар, Ө.Дүүрэнбаяр, М.Уранцэцэг, Л.Сосорбарам, Д.Сумъяа, Б.Ганхайч, О.Мөнхцэцэг,

 

Чөлөөт бөх:

Э.Бэхбаяр, Т.Тулга, М.Лхагвагэрэл, Ц.Намуунцэцэг, Б.Болортуяа, Б.Хонгорзул, Х.Болортуяа, С.Батцэцэг, О.Бурмаа,

 

Хөнгөн атлетик /марафон/:

Б.Сэр-Од, Ц.Бямбажав, Б.Мөнхзаяа,

 

Хүндийг өргөлт:

М.Анхцэцэг, Э.Билэгсайхан,

 

Ширээний теннис:

Э.Лхагвасүрэн, Б.Болор-Эрдэнэ,

 

Усанд сэлэлт:

М.Дэлгэрхүү, Б.Энххүслэн нарын тамирчид өрсөлдөнө.

 

 

“Токио-2020” паралимпын наадмын пара буудлага төрөлд:

З.Ганбаатар

 

Пара байт харваа:

Н.Мөнхбаатар

 

Пара пауэрлифтинг:

Э.Содномпилжээ

 

Пара таеквондо:

Г.Болор-Эрдэнэ, Х.Энхтуяа,

 

Пара жүдо:

А.Мөнхбат, С.Ядамдорж,

 

Пара хөнгөн атлетик:

Д.Саруултөгс, П.Энхманлай

Монголын баг тамирчид Улаанбаатарын цагаар хэзээ тэмцээнээ эхлүүлэх хуваарийг танилцуулж байна.

 

7 дугаар сарын 23.

07:30. Буудлага - Эмэгтэй - 10 метрийн хийн урт бууны бэлтгэл (О.Есүгэн)

08:00. Байт харваа - Эмэгтэй - Ганцаарчилсан төрлийн эрэмбэ тогтоох тойрог (Б.Урантунгалаг)

09:00. Буудлага - Эрэгтэй - 10 метрийн хийн гар бууны бэлтгэл (Э.Даваахүү)

12:00. Байт харваа - Эрэгтэй - Ганцаарчилсан төрлийн эрэмбэ тогтоох тойрог (Б.Отгонболд)

 

7 дугаар сарын 24.

07:30. Буудлага - Эмэгтэй - 10 метрийн хийн урт буун - Урьдчилсан шат

08:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрлийн урьдчилсан шат (Б.Болор-Эрдэнэ эм, Э.Лхагвасүрэн эр)

09:00. Буудлага - Эмэгтэй - 10 метрийн хийн гар бууны бэлтгэл - (Ц.Анударь, О.Гүндэгмаа)

09:45. Буудлага - Эмэгтэй - 10 метрийн хийн урт буу - Финал

10:00. Жүдо - Эмэгтэй 48 кг - Хасагдах шат буюу шигшээ 32 (М.Уранцэцэг)

10:00. Жүдо - Эрэгтэй 60 кг (Д.Амартүвшин)

12:00. Буудлага - Эрэгтэй - 10 метрийн хийн гар буу - Урьдчилсан шат

13:15. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Нэгдүгээр тойрог

14:30. Буудлага - Эрэгтэй - 10 метрийн хийн гар буу - Финал

16:30. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол - Итали (О.Хулан, М.Цэрэнлхам, Э.Чимэддолгор, Б.Солонго)

16:00. Жүдо - Эмэгтэй 48 кг - Дагалдах болон медалийн барилдаанууд

18:30. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Нэгдүгээр тойрог

20:00. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол – АНУ

 

7 дугаар сарын 25.

Буудлага - Эмэгтэй - 10 метрийн хийн гар буу - Урьдчилсан шат

09:15. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол - Япон

10:00. Жүдо - Эмэгтэй 52 кг - Хасагдах шат буюу шигшээ 32 (Л.Сосорбарам)

10:00. Жүдо - Эрэгтэй 66 кг (Ё.Басхүү)

10:15. Буудлага - Эмэгтэй - 10 метрийн хийн гар буу - Финал

11:03. Бокс - Эмэгтэй 75 кг - Урьдчилсан шат буюу шигшээ 32 (М.Мягмаржаргал)

11:03. Бокс - Эрэгтэй 57 кг - Урьдчилсан шат буюу шигшээ 32 (Э.Цэндбаатар)

11:18. Бокс - Эрэгтэй 63 кг - Урьдчилсан шат буюу шигшээ 32 (Б.Чинзориг)

13:00. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол - Орос

13:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл –

 

Хоёрдугаар тойрог

16:00. Жүдо - Эмэгтэй 52 кг - Дагалдах болон медалийн барилдаанууд

 

7 дугаар сарын 26.

08:00. Буудлага - Холимог баг - 10 метрийн хийн гар бууны бэлтгэл (Э.Даваахүү, Ц.Анударь)

09:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хоёрдугаар тойрог

09:40. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол - Румын

10:00. Жүдо - Эрэгтэй 73 кг - (Ц.Цогтбаатар)

10:00. Жүдо - Эмэгтэй 57 кг - Хасагдах шат буюу шигшээ 32 (Д.Сумъяа)

13:30. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл –

 

Гуравдугаар тойрог

16:00. Жүдо - Эмэгтэй 57 кг - Дагалдах болон медалийн барилдаанууд

16:30. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол - Франц

 

7 дугаар сарын 27.

08:00. Буудлага - Холимог баг - 10 метрийн хийн гар буу - Урьдчилсан шат

08:30. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хасагдах шат

08:56. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хасагдах шат эхэлнэ

09:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл –

 

Гуравдугаар тойрог

Буудлага - Холимог баг - 10 метрийн хийн гар буу - Хүрэл медалийн тоглолт

10:00. Жүдо - Эмэгтэй 63 кг - Хасагдах шат буюу шигшээ 32 (Б.Ганхайч)

10:00. Жүдо - Эрэгтэй 81 кг - (Сайед Моллай)

10:35. Буудлага - Холимог баг - 10 метрийн хийн гар буу - Алтан медалийн тоглолт

12:55. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хэсгийн тоглолт. Монгол - Хятад

13:30. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл –

 

Гуравдугаар тойрог

15:30. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 16

16:00. Жүдо - Эмэгтэй 63 кг - Дагалдах болон медалийн барилдаанууд

18:30. Ширээний теннис - Эрэгтэй болон эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 16

19:30. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хасагдах шат буюу Шөвгийн наймын тоглолтууд

 

7 дугаар сарын 28.

08:00. Буудлага - Эмэгтэй - 25 метрийн гар бууны бэлтгэл (Ц.Анударь, О.Гүндэгмаа)

08:30. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хасагдах шат

08:56. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хасагдах шат

09:00. Ширээний теннис - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 8

10:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 8

10:00. Жүдо - Эрэгтэй 90 кг - (Г.Алтанбагана)

10:48. Бокс - Эмэгтэй 75 кг - Шигшээ 16

11:36. Бокс - Эрэгтэй 57 кг - Шигшээ 16

16:00. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Шөвгийн дөрөв буюу хагас шигшээн тоглолтууд

19:45. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Хүрэл медалийн төлөөх тоглолт

20:55. 3х3 сагсан бөмбөг - Эмэгтэй - Алтан медалийн төлөөх тоглолт

 

7 дугаар сарын 29.

08:00. Буудлага - Эмэгтэй - 25 метрийн гар буу - Нарийвчлал

08:30. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хасагдах шат

08:56. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хасагдах шат

10:00. Жүдо - Эрэгтэй -100 кг - (Л.Отгонбаатар)

10:00. Жүдо - Эмэгтэй 78 кг - Хасагдах шат буюу шигшээ 32 (О.Мөнхцэцэг)

10:00. Ширээний теннис - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 4

12:30. Буудлага - Эмэгтэй - 25 метрийн гар буу - Албан ёсны бэлтгэл

14:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 4

16:00. Жүдо - Эмэгтэй 78 кг - Дагалдах болон медалийн барилдаанууд

19:00. Ширээний теннис - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хүрэл медалийн төлөөх тоглолт

20:00. Ширээний теннис - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Алтан медалийн төлөөх тоглолт

 

7 дугаар сарын 30.

08:00. Буудлага - Эмэгтэй - 25 метрийн гар буу - Урьдчилсан шат

08:30. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 16

10:00. 10:00. Жүдо - Эрэгтэй +100 кг - (Ө.Дүүрэнбаяр)

11:30. Буудлага - Эмэгтэй - 50 метрийн урт бууны бэлтгэл (О.Есүгэн)

13:45. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 8

13:50. Буудлага - Эмэгтэй - 25 метрийн гар буу - Финал

14:45. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 4

15:30. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хүрэл медалийн төлөөх тоглолт

15:45. Байт харваа - Эмэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Алтан медалийн төлөөх тоглолт

18:02. Усан спорт - 50 метрийн чөлөөт сэлэлт - Эрэгтэй (М.Дэлгэрхүү)

18:24. Усан спорт - 50 метрийн чөлөөт сэлэлт - Эмэгтэй (Б.Энххүслэн)

19:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хүрэл медалийн төлөөх тоглолт

20:00. Ширээний теннис - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хүрэл медалийн төлөөх тоглолт

 

7 дугаар сарын 31.

08:00. Буудлага - Эрэгтэй - 25 метрийн хурдан гар бууны бэлтгэл (Э.Даваахүү)

08:30. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 16

10:11. Усан спорт - 50 метрийн чөлөөт сэлэлт - Эрэгтэй - Хагас шигшээ

10:32. Усан спорт - 50 метрийн чөлөөт сэлэлт - Эмэгтэй - Хагас шигшээ

11:00. Буудлага - Эмэгтэй - 50 метрийн урт буу - Урьдчилсан шат

11:03. Бокс - Эрэгтэй 63 кг - Шигшээ 16

12:06. Бокс - Эмэгтэй 75 кг - Шөвгийн 8

13:45. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 8

14:45. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Шөвгийн 4

15:00. Буудлага - Эмэгтэй - 50 метрийн урт буу - Финал

15:30. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Хүрэл медалийн төлөөх тоглолт

15:45. Байт харваа - Эрэгтэй ганцаарчилсан төрөл - Алтан медалийн төлөөх тоглолт

 

8 дугаар сарын 1.

07:30. Буудлага - Эрэгтэй - 25 метрийн хурдан гар буу - Нэгдүгээр шат

09:30. Усан спорт - 50 метрийн чөлөөт сэлэлт - Эрэгтэй - Медалийн тоглолт

09:37. Усан спорт - 50 метрийн чөлөөт сэлэлт - Эмэгтэй - Медалийн тоглолт

10:00. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 76 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (О.Бурмаа)

10:30. Бокс - Эрэгтэй 57 кг - Шөвгийн 8

 

8 дугаар сарын 2.

10:00. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 76 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:30. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 68 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (С.Батцэцэг)

10:50. Хүндийг өргөлт - Эмэгтэй - 87 кг (М.Анхцэцэг)

10:20. Хүндийг өргөлт - Эмэгтэй - +87кг (Э.Билэгсайхан)

13:30. Буудлага - Эрэгтэй - 25 метрийн хурдан гар буу - Финал

14:50. Хүндийг өргөлт - Эмэгтэй - 87 кг - Медалийн тоглолт

18:50. Хүндийг өргөлт - Эмэгтэй - +87 кг - Медалийн тоглолт

 

8 дугаар сарын 3.

10:00. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 68 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:30. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 62 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (Х.Болортуяа)

10:30. Бокс - Эрэгтэй 57 кг - Шөвгийн 4

10:48. Бокс - Эрэгтэй 63 кг - Шөвгийн 8

 

8 дугаар сарын 4.

10:00. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 62 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:30. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 57 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (Б.Хонгорзул)

10:30. Чөлөөт бөх - Эрэгтэй 57 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (Э.Бэхбаяр)

 

8 дугаар сарын 5.

10:00. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 57 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:00. Чөлөөт бөх - Эрэгтэй 57 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:30. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 53 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (Б.Болортуяа)

10:30. Чөлөөт бөх - Эрэгтэй 125 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (М.Лхагвагэрэл)

14:35. Бокс - Эрэгтэй 57 кг - Финал

 

8 дугаар сарын 6.

10:00. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 53 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:00. Чөлөөт бөх - Эрэгтэй 125 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

10:30. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 50 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (Ц.Намуунцэцэг)

10:30. Чөлөөт бөх - Эрэгтэй 65 кг - Урьдчилсан шат болон хагас шигшээ (Т.Тулга)

13:00. Бокс - Эмэгтэй 75 кг - Шөвгийн 4

13:32. Бокс - Эрэгтэй 63 кг - Шөвгийн 4

13:45. Бокс - Эмэгтэй 75 кг - Финал

 

8 дугаар сарын 7.

06:00. Хөнгөн атлетик - Марафон - Эмэгтэй (Б.Мөнхзаяа)

17:45. Чөлөөт бөх - Эмэгтэй 50 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

17:45. Чөлөөт бөх - Эрэгтэй 65 кг - Дагах болон медалийн барилдаанууд

 

8 дугаар сарын 8.

06:00. Хөнгөн атлетик - Марафон - Эрэгтэй (Ц.Бямбажав, Б.Сэр-Од)

13:15. Бокс - Эрэгтэй 63 кг – Финал

 

Ташрамд сонирхуулахад: Монгол Улсын чөлөөт бөхийн баг тамирчид зуны олимпын наадамд давхардсан тоогоор 76 тамирчнаа илгээж байсан нь хамгин олон тамирчнаа илгээсэн спортын төрөл юм байна. Харин жүдо бөхийн баг тамирчид- 63, бокс - 45, буудлага спорт- 18, хөнгөн атлетик - 15,  байт харваа - 15, дугуй - 13, хүндийг өргөлт - 13, усанд сэлэлтийн 10 тамирчин тус тус 1964 оны Токиогийн Зуны олимпын наадмаас хойш мөрөө үлдээсэн түүхтэй билээ.

 

Д.Өлзийсайхан

Эх сурвалж: Монцамэ агентлаг

0
таалагдаж байна

0
таалагдахгүй байна

Холбоотой мэдээлэл Бүгдийг үзэх

Сэтгэгдэл (-)

АНХААРУУЛГА: Уншигчдын бичсэн сэтгэгдэлд манай сайт хариуцлага хүлээхгүй болно. Та сэтгэгдэл бичихдээ бусдын эрх ашгийг хүндэтгэн үзнэ үү!
0/1000
  • Зочин ×
    Хариулах ({[{ cmmnt.children.length }]})
    0/1000
    • Зочин {[{ childComment.ip_address }]} ×
      {[{ childComment.text }]}
      {[{ childComment.dislike_count }]}
    • Бусад сэтгэгдэл ()
  • Бусад сэтгэгдэл ()

Дуртай төрөл

Улаанбаатарт 510, орон нутагт 776 тохиолдол батлагдаж, зургаан иргэн нас баржээ

2021-07-31

Канад улсаас хүчилтөрөгч, дексаметазон нийлүүлэв

2021-07-30

ЭМЯ: 1294 тохиолдол бүртгэгдлээ

2021-07-30

Өнгөрсөн 24 цагт 1231 хүнээс халдвар илэрч, зургаан хүн нас баржээ

2021-07-29

Хятадын тэрбумтан 18 жилийн ял авлаа

2021-07-29

БНАСАУ-д тулгарсан хүндрэлийг дайны байдалтай зүйрлэв

2021-07-29

Жо Байден дайн гарахад хүргэж болзошгүйг санууллаа

2021-07-29

“Facebook” өсвөр насны хүүхдүүд рүү чиглэсэн зар сурталчилгааг хориглоно

2021-07-29

Диплом Подкаст: TomYo-ийн Стратеги хариуцсан захирал О. Энхжин

2021-06-23

"Zolo Show" подкаст - Ц. Баяр (TUUH.MN)

2021-06-14

Маркетинг Подкаст - МИШЭЭЛ СИТИ төслийн ахлах, Бизнес хөгжлийн захирал Ц. Будхүү

2021-06-11

"The mentor with Gankhuyag" подкаст: Монгол Улсын Соёлын элч, зураач С.Заяасайхан

2021-06-07

Хурандаа Д.Манлайбаатар: Цагдаа иргэнийг зодсон хэргийг бид хоёр жилийн дараа цахим орчинд ил болохоор нь л мэдлээ

2021-07-30
4:41

Хятадын Коммунист Намын (ХКН) 100 жилийн ойг тохиолдуулан “Эх хэлээ аваръя!” хөдөлгөөн эхлүүлжээ

2021-07-26
4:31

Ховд аймагт нүүдлийн аялал жуулчлын цогцолбор байгуулагдана

2021-07-22

О.Осоржаамаа: Миний амьдралаар долоо хоног амьдарч үзээгүй байж...

2021-07-20

CAAK ӨНЦӨГ: Сэтгэл гутрал хэмээх бидний чимээгүй дайсан

2021-05-19

CAAK ӨНЦӨГ: Орос болон барууны орнуудын вакцины ялгаа юу вэ?

2021-05-12

CAAK ӨНЦӨГ: Ардчилал үнэхээр хамгийн сайн засаглалын хэлбэр мөн үү?

2021-05-05

CAAK ӨНЦӨГ: Вакцины дайнд ОХУ, Хятад хоёр ялалт байгууллаа

2021-04-28

ОХУ-д суралцдаг оюутнуудын анхааралд

2021-07-30

ЭЕШ-ын шалгуулагчдын анхааралд

2021-07-30

Танхимын хичээлээс татгалзах боломжийг олгоно

2021-07-29

"Вакцин хийлгэсэн ахлах ангийн хүүхдүүдийг танхимаар хичээллүүлэхээр төлөвлөж байна" гэв

2021-07-24

Аргагүйн эрхэнд Хойд мөсөн туйлд үлдсэн Монгол Банхарын түүх

2021-07-29

Цогт оо, чи бол бодит үлгэрлэл!

2021-07-27

Арчаатай эмэгтэй ба арчаагүй эмэгтэй

2021-07-27

Энтони Хопкинс: Хөгшчүүлд итгэ

2021-07-26

ХААН Банкны 30 жилийн ойн талархлын бэлэг iPhone 12 гар утасны эзэд ням гарагт тодорно

2021-07-30

Голомт банк ВорлдБизнес Капитал (WBC)-тай 2 дахь удаагийн урт хугацааны санхүүжилтийн гэрээг амжилттай байгууллаа

2021-07-28

ТАЛАРХАЛ ДҮҮРЭН ТОКИО-2020: ХААН Банкны талархлын бэлгийг авах эхний 30 харилцагчийн нэрс тодорлоо

2021-07-26

“5 жил, 5 азтан” урамшуулалт хөтөлбөрийн азтанууд тодорлоо

2021-07-24

“Монгол Ураниум Ресурс” эргэлзээ төрүүлж байна гэв

2021-07-30

Монгол Улс БНХАУ-аас шатахуун импортлоно, үнийн зөрүү гарахгүй

2021-07-29

​ОХУ АИ-95, АИ-98 бензиний экспортоо есдүгээр сарын 1-н хүртэл хязгаарлахаар шийдвэрлэжээ

2021-07-29

ГХЯ: Монгол Улс, БНХАУ нүүрсний экспорт нэмэгдүүлэхээр тохиролцлоо

2021-07-29

Машины үнэ 2-3 сая төгрөгөөр нэмэгдсэн шалтгаан ийм ажээ

2021-07-30

Шинэлэг санал, санаачилга бүхий төсөлд санхүүгийн буцалтгүй дэмжлэг олгоно

2021-07-29

ААН-үүд шатахууны үнэ нэмэх хүсэлтээ өгчээ

2021-07-29

Кофены үнэ түүхэнд байгаагүйгээр өсжээ

2021-07-28

Эм, эмнэлгийн хэрэгслийг саадгүйгээр хил нэвтрүүлнэ

2021-07-29

ДЭМБ электрон тамхины тархалтыг хязгаарлахыг уриалав

2021-07-28

ГССҮТ: Нисдэг тэргээр эмнэлгийн яаралтай тусламжийг түргэн шуурхай үзүүлсээр байна

2021-07-28

Э.Дэлгэрзаяа: Толгой огцом эргэж тэнцвэр алдагдах нь чихний өвчлөлөөс шалтгаалдаг

2021-07-28

Хүүхэддээ байнга хэлэх хэрэгтэй үгс

2021-07-27

Япон хүмүүжил: Эх үрийн нандин холбоог хадгалахын тулд хийж болох ба болохгүй 7 зүйл

2021-07-23

Хүүхэд яагаад орондоо шээдэг вэ?

2021-07-15

Магтаал халимыг ч бүжиглүүлж чаддаг. Хүүхдээ Магтах уу? Урамшуулах уу?

2021-07-06

Акира Куросава: Өөдрөг явах гутрангуй байхаас зовлон ихтэй

2021-07-30

Варшавын гэрээний байгууллагад Хятад ажиглагч явсан сонин түүх

2021-07-30

Д.Ухаанзаяа: Би лам биш

2021-07-29

Ковидын карантинаар ч хар тамхины наймаа “амардаггүй”

2021-07-29

Солонгосын телевиз Итали улсыг Пиццатай зүйрлсэндээ уучлалт гуйжээ

2021-07-30

Жан Юфей Токиогийн олимпоос хоёр алт, нэг мөнгөн медаль хүртжээ

2021-07-30

Мадина Таймазова: Зөвшөөрөгдөөгүй мэх ашигласан ч шүүгч нар Японы бөхөд арга хэмжээ аваагүй

2021-07-30

Математикийн ухааны доктор​ Анна Кизенхофер дугуйн спортын ганцаарчилсан төрөлд түрүүллээ

2021-07-30

Баян-Өлгий аймагт АИ92 бензиний үнэ 2230 төгрөг болж өсчээ

2021-07-31

Д.Амартүвшин: Хуулийн байгууллага эрх баригчдын эрхийг хамгаалдаг болчихоод байна

2021-07-31

ШАТАХУУНЫ ҮНИЙН ӨСӨЛТ ЦАГДААГИЙН БИЧЛЭГТ ДАРАГДААД ӨНГӨРЛӨӨ

2021-07-30

С.Амарсайхан: Төр оролцож, ачаа тээврээ татан авах болно

2021-07-30

ХЗДХ-ийн сайд Х.Нямбаатарыг ёс зүйн хариуцлага хүлээж огцрохыг шаарджээ

2021-07-31

Монгол Улс, БНХАУ хооронд цар тахалтай тэмцэх хамтын ажиллагааг бэхжүүлэх тухай хамтарсан мэдэгдэл

2021-07-30

У.Загдцэсэм: Монгол Японы улс төрийн харилцаа идэвхжиж байна

2021-07-30

Л.Оюун-Эрдэнэ: Олон үйл явдал давхацсан, өргөн цар хүрээтэй айлчлал боллоо

2021-07-29

МАН-ыг тараах Ерөнхийлөгчийн захирамжийн тухай та ямар үзэл бодолтой байна вэ?

808

Коронавирусийн вакцинуудаас та алийг нь үр дүнтэй гэж бодож байна вэ?

1,577

Хэрэв та АНУ-ын иргэн байсан бол Ерөнхийлөгчийн сонгуульд хэнд саналаа өгөх вэ?

388

Засаглалын хамгийн төгс хэлбэр таны бодлоор юу вэ?

578